• 1

  Description slide 1

 • 2

  Description slide 2

 • 3

  Description slide 3

 • 4

  Description slide 4

 Юридична допомога в місті Київ та Київській області 

Одним з найбільш складних напрямків в юриспруденції й загалом в юридичній допомозі є сфера нерухомості, містобудування і архітектурно-будівельного контролю, що має своє пояснення у відсутності єдиного кодексу, де були б сконцентровані всі норми права, які регулюють предмет цієї сфери відносин. Заплутаність, суперечливість, альтернативність для поведінки суб'єкта владних повноважень в нормативно-правових актах містобудування і архітектури породжує різного роду ризики для узаконення самобуду людиною без юридичної освіти й практичних знань в цьому напрямку, тому юридичну допомогу з нерухомістю слід сприймати як безболісне оформлення документів на нерухомість. Наступним питанням постає вибір фахового юриста, що совісно виконує свою роботу і має великий об'єм досвіду в архітектурі й містобудуванні, після чого слідує вартість послуг, час виконання та інші умови.

Тому відповідаючи на питання, для чого потрібно узаконювати самобуди, можна сказати, для того щоб:

1. Уникнути ШТРАФІВ ЗА САМОВІЛЬНЕ БУДІВНИЦТВО;

2. Зареєструватися в будинку;

3. Оформити дарування;

4. Продати нерухомість;

5. Застрахувати своє майно;

6. Підключитися до комунікацій - газу, електрики, водопостачання;

7. Заповісти своє майно;

8. Замовити охорону свого обійстя.

Якщо ваша земельна ділянки забудована без документів й стоїть гостре питання переведення в правове поле будівель без суду й максимально швидко, то звертайтеся до наших фахівців. Надаємо 100% гарантії, що можемо успішно узаконити самобуд, після ознайомлення з будівництвом або документацією,  маємо абсолютно фіксовану і прозору систему ціноутворення, за допомогою якої клієнт самостійно може вирахувати, яка остаточна ЦІНА УЗАКОНЕННЯ БУДИНКУ, оформили десятки об'єктів в місті Київ та Київській області й знаємо всі дрібниці та нюанси продиктовані локальністю, оперативно виконуємо завдання без додаткових доплат чи умов.

При самостійному й не фаховому узаконенні самобудів можуть бути застосовані хибні заходи, що у гіршому випадку може закінчитися штрафами і судовими тяжбами з Державною інспекцією містобудування України, а в кращому випадку часові витрати можуть сягнути до одного року й співрозмірні грошові, так як відвідування необхідних закладів збільшиться в багато разів та сягатиме до 50 візитів, тому замовлення послуги узаконення власного будинку у кваліфікованих виконавців, котрі знають і практикують всю нормативно-правову базу в сфері архітектури й містобудування, в будь-якому випадку економить Ваш час, кошти, нерви.

Часте вживання слова самобуд, узаконення потребують визначення, щоб розуміти рамки об'єктів до яких можна відносити відповідні об'єкти. В свою чергу будь-який термін може розглядатися в рамках окремої науки, навчальної дисципліни, галузі права, якщо стосується юриспруденції, основоположною наукою в розкритті визначень й значень слів є формальна логіка, що розділяє три види понять:

1.) Номінальне.

2.) Реальне.

3.) Контекстуальне.

Номінальне визначення це іншими простими словами, переклад запозиченого слова, походження слова в галузі етимології, тому номінально самобуд - це самовільно побудована будівля або самовільне будівництво.

Реальне визначення, це розкриття видових й родових ознак, тому самобуд - це будівля, що може бути індивідуальним житловим, садовим, дачним будинком з господарськими будівлями та спорудами й зведений без дозвільної й планувальної документації на будівництво, що може порушувати Державні будівельні норми або містобудівну документацію, чи зведений на чужій чи на земельній ділянці з невідповідним цільовим призначенням, є нерухомим майном, тобто має фундамент та неможливий для перенесення в просторі без втрати свого функціонального призначення, яким можуть фактично користуватися власники забудованих земельних ділянок, але не можуть володіти та розпоряджатися й як наслідок неможливо встановлювати, припиняти, змінювати свої юридичні права, оскільки будинок не є об'єктом цивільних прав та обов'язків та право власності на який не зареєстровано в установленому порядку.

Тому узаконення самобуду - це правовий процес переведення в юридичну площину самовільно збудованого об'єкта на приватизованій земельній ділянці, який фактично існує без дозвільної документації, що передбачає аналіз та оцінку дотримання Державних будівельних норм при відповідному будівництві самобуду з наступним вибором й імплементацією допустимого шляху легалізації, способом реєстрації юридичного відображення побудови, котра цілеспрямованим наслідком дозволить зареєструвати право власності на об'єкт нерухомості. Якщо співвідносити ВВЕДЕННЯ В ЕКСПЛУАТАЦІЮ БУДИНКУ з ціллю УЗАКОНЕННЯ БУДІВНИЦТВА, то останнє є більш ширшим за своїм значенням та сукупністю дій для реалізації, так як введення в експлуатацію являється лише завершальним етапом легалізації самобуду. 

Узаконення самобуду справа не з простих, оскільки передбачає багато етапів і варіантів, актуальність яких підбирається в залежності від конкретної ситуації, яка попередньо вивчається, умови та обставини за котрих є порушеними Державні будівельні норми мають ідентифікувати правову допустимість зведеної нерухомості що має виключний та визначальний характер для транспортування з категорії де-факто в де-юре. Найбільш складними деліктами при будівництві, котрі можуть завадити узаконити побудову  в місті Київ та області, можна вважати:

1.Локацію несучих стін будинку на межах червоних ліній.

2.Порушення протипожежних норм.

3.Порушення санітарних правил.

4.Недотримання правил добросусідства.

5.Відсутність необхідного цільового призначення земельної ділянки.

6.Недотримання містобудівної документації і зафіксованих ліній регулювання забудови.

7.Не приватизована земельна ділянка.

Ми вирішуємо абсолютно всі, вище перелічені ситуації, якщо звісно перед зверненням до нас на об'єктах не було інспекторів з Державної інспекції містобудування, які склали протоколи про порушення і встановили приписи на усунення. Не фахові спроби при узаконенні відповідних будинків можуть призвести до перевірок та штрафів. Особливо незручним є розташування несучих стін самобуду по червоним лініям, або порушення відступу від них, оскільки це в першу чергу важливий відступ для безпеки проживання в будинку та зміна можлива тільки фактичним перенесенням. При порушенні протипожежних норм, відносно відступу 8 або 15 метрів від сусідніх будинків вже береться до уваги документація, яка є в сусідів, внаслідок порушить протипожежну безпеку той власник, що буде провадити узаконення будівництва й вводити в експлуатацію будинок в місті Київ та області останнім, тому за таких обставин слід поспішати узаконити свої будинки. Порушення санітарних норм стосується розміщення господарських будівель для худоби, надвірного туалету, септику і колодязя, відстані для останніх прораховуються від будинку і між ними, за таблицями наведеними в Державних будівельних нормах Б.2.2:12-2019, визначаються окремі відстані, для фільтруючих можливостей до 1 куб. і більше, для уникнення забруднення ґрунтових вод фекаліями, якщо площа земельної ділянки не дозволяє правомірно вистояти метраж розміщення й в наступному ввести в експлуатацію будинок, то виходом є централізоване водовідведення та водопостачання. Знову таки санітарні норми передбачаються для дотримання правил добросусідства, які найпростіше вирішуються, в разі нормальних відносин з сусідами, шляхом отримання нотаріальних згод, тут передбачаються найменші часові й грошові витрати. Більш складнішим є зміна цільового призначення земельної ділянки у відповідне для будівництва, так як важливо вивчити детальний план території, котрий допускатиме таку зміну, водночас по часу та коштам є витратним. Відступи від ліній регулювання забудови теж не є критичними, тому що останнє слово завжди за Державними будівельними нормами.

Поверхнево й лаконічно опишемо в цьому абзаці про кампанію відносно узаконення самобуду в Україні. Закликаємо: не витрачайте безрезультатно Ваші нерви, час та гроші, довіртеся професіоналам, оскільки процес триває не один місяць і потрібна кількість для відвідування приватних, комунальних, державних установ складає більше 9 (органи місцевого самоврядування, державні адміністрації, Державну сервісну службу містобудування, центри надання адміністративних послуг, сертифікованого землевпорядника, сертифікованого експерта по технічній інвентаризації, нотаріуса, державного реєстратора, архітектора) й як мінімум по 2-3 візита (якщо все подано, або зроблено безпомилково, що для звичайних людей неможливо оскільки немає знань Державних будівельних норм та уявлень всіх процесів у містобудуванні), які в свою чергу мають свої приймальні дні, графіки роботи, адреси з граничною протяжністю між собою, наприклад в Києво-Святошинському районі, котрий під Києвом, понад 40 кілометрів. Можна сказати навіть більше, що однорідні за функціями державні організації у сусідніх районах можуть вимагати не одинакові пакети документів. Необхідно знати нормативно-правову базу, яка має динамічний характер, володіти знаннями про Державні будівельні норми, складати і подавати різноманітні заяви, розбиратися в бланках й формулярах, котрі мають заповнюватися згідно чітко визначених правил, класифікаторів та розуміти, що замовляєш в інженерів-архітекторів, землевпорядників, слідкувати - для недопущення помилок, бути в курсі про відмінності юрисдикції потрібних органів, водночас, посадові особи відповідних органів можуть завадити при узаконенні будинків, а саме:

 • Брати на себе не властиві функції, щодо інспекції будинку.
 • Нав'язування замовлення документації в посередницьких фірм.
 • Необґрунтованого відмовлення у видачі документів.
 • Розширення пакету збору, котрий законодавчо передбачений.
 • Топ порушення- затягування строків розгляду.

Особливо схильні до зловживань місцеві органи при територіальних громадах, які водночас затверджують наміри будівництва й провадять реєстрацію дозвільних документів в будівельному реєстрі Державної сервісної служби містобудування. Пояснюється це тим, що в однорідному процесі задіюється лише один орган, котрий зосереджує в собі всі владні ричаги в сфері містобудування, відповідна ситуація була до реформи 2011 року по всій Україні, коли на місцях узаконити самобуд неможливо було без хабарів. На момент 2021 року в Україні триває так звана децентралізація в сфері архітектурно-будівельного контролю - тобто передача від обласного органу виконавчої влади до місцевих громад повноважень по реєстрації дозвільної документації й права на інспекцію об'єктів будівництва. Згідно п.7 ст. 7 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" дозволяється:

1.) Утворювати, при виконавчих комітетах сільських, селищних, міських рад з населенням до 50 тисяч, органи по архітектурно-будівельному контролю об'єктів класу наслідків СС1.

2.) Утворювати, при виконавчих комітетах сільських, селищних, міських рад з населенням понад 50 тисяч, органи по архітектурно-будівельному контролю об'єктів класу наслідків СС1, СС2.

Водночас громадам дозволяється, окремо від райдержадміністрацій,  утворення органів містобудування і архітектури з населенням понад 50 тисяч.

Безпосередньо в Київській області органи місцевого самоврядування, яким підвідомчі функції по архітектурно-будівельному контролю і паралельно по архітектурі й містобудуванню, включать в себе населені пункти: Бориспіль, Буча, Бровари, Вишневе, Вишгород, Васильків, Обухів, Українка, Ірпінь: Гостомель, Ворзель, Коцюбинське. 

Єдиного рецепту вирішення можливих проблем не існує, але мінімізувати ризики може кожен, знаючи все законодавство, що регулює дані відносини (останній абзац) та практика правозастосування його або як вихід - звернутися до фахових юристів сфери нерухомості, котрі знають не лише всю спеціальну нормативно-правову базу а й здобули вищу юридичну освіту. Замовляючи послуги саме в нас, Ви можете бути впевнені у результаті, оскільки ми оформили десятки самобудів та земельних ділянок в місті Київ і передмісті, у нашій практиці немає жодного штрафу, перевірки будинків після подачі документації, маємо прозору політику формування ціни та її повної фіксації, беремося за незакінчене узаконення чи з нуля, виготовляємо повний пакет документів, під ключ - тобто з реєстрацією права власності, виконуємо поставленні завдання в максимально короткі строки без додаткових доплат й умов. Надаємо клієнтам цінові преференції у випадках необхідності узаконити два і більше будинки, зберігаючи лише базову ціну, або зменшуючи її, якщо узаконення не передбачає нотаріальних згод й зберігається стандартна територіальність. Тому невідкладно звертайтеся саме до нас, негайно вирішимо всі Ваші юридичні питання з нерухомістю.

В більшості випадків, оформленню документів на будинок передує нагальна потреба укладення правочину, яка пов'язана з необхідністю мати правоустановчі документи. Інколи наші клієнти цікавляться, чому не можна паралельно приводити в порядок земельну ділянку й узаконити житловий, садовий, дачний будинок, котре було б абсолютно логічно виправдано, але неможливо, оскільки треба використовувати вже оформлену і приватизовану землю, яка має мати кадастровий номер, бути з встановленими межами й відповідати за своїм цільовим призначенням розміщеній забудові. Дуже часто замовники наших послуг цікавляться, чому не впливає на ціну наявний технічний паспорт, ми пояснюємо, що цією роботою займається сертифікований інженер-архітектор, який має інструкції, відповідно до яких має перемірювати й перевіряти нерухомість на актуальну дату технічної інвентаризації. Його робота полягає в безпосередньому виїзді й кресленнях у спеціальних програмах, видача знову, цього документу проводиться перед введенням в експлуатацію, продажем, заставою, міною, експертною грошовою оцінкою будинку.

Кампанія узаконення самобудів, полягає у розробленні будівельної документації, котра має бути юридичним віддзеркаленням фактичної побудови та в майбутньому легітимною підставою для реєстрації права власності. Відповідаючи на запитання яку інформацію потрібно мати, щоб узаконити дачний, садовий, житловий будинок, то це дані про:

1) Земельну ділянку;

2) Наявну планувально-дозвільну документацію;

3) Конфлікти з сусідами, якщо потрібні їх нотаріальні згоди;

4) Помилки, котрі виразились штрафами, приписами інспекторів щодо усунення порушень, які значно ускладнюють майбутню процедуру узаконення.

Акцентуємо увагу на конфліктах з сусідами, оскільки загалом відповідно до Земельного кодексу експлуатація земельної ділянки має проводитися за правилами добросусідства, а згідно Цивільним кодексом, використання майна не повинно приносити незручності іншим суб'єктам цивільних прав. Тому, якщо проводиться затінення, затоплення, завонення, задимлення, зашумлення та інші незручності на основі яких відбувається конфлікт, ми рекомендуємо дотримуватися визначених порядків та правил, так як це може завадити при узаконенні самобудів в місті Київ та Київській області. Відносно приписів інспекторів, то тут лише один шлях- повне виконання, звісно в випадку законних й підставних вимог.

Первинне ознайомлення з конкретною будівлею може здійснюватися безпосередньо з виїздом, так і віддалено: якщо відомі відступи від меж сусідніх земельних ділянок, побудов або опосередковано при присутньому схематичному плані забудови, також паралельно надається наявна документація, щоб, перш за все, ідентифікувати допустимість самовільного будівництва. Вірна оцінка допущених деліктів забудовником достатньо безпомилково окреслює рамки й вектор необхідних дій безпроблемного оформлення документів на будинок.

Перелік правочинів відносно нерухомих речей перерахований у Цивільному кодексі, який описує ознаки самочинного будівництва, наступним за своєю юридичною силою є Закон України "Про регулювання містобудівної діяльності" на базі якого проводиться оформлення документів самобуду й визначаються основоположні терміни та поняття: червоні лінії - межі запроектованих вулиць і геодезичних мереж, проектна (містобудівна) документація - генеральний (зонування, детальний) план, замовник - особа, що виступає забудовником й на користь котрої розробляється планувальна та дозвільна документація, забудовник - перейменований на замовника, лінії регулювання забудови - визначені межі детальним планом в рамках яких дозволяється будувати несучі стіни будинку, дотримуватися геометричної форми при будівництві й будь-яке відхилення з порушенням правил добросусідства чи ДБН передбачає отримання нотаріальних згод від сусідів. Й інші підзаконні нормативно-правові акти: інструкції, накази, постанови, порядки, стандарти, правила, які регулюють відносини в сфері містобудування та котрими потрібно керуватися, щоб без перепон й перешкод узаконити приватний самобуд в місті Київ й області, повний список внизу статті. Ми аналізуємо відповідність самовільного будівництва Державним будівельним нормам: Б.2.2:12-2019, В.1.1.-7-2016, В.2.2-15-2005, 360-92, Державного класифікатора 018-2000 і надаємо абсолютну гарантію, що можна узаконити без:

1. Змінення розташування;

2. Змінення геометричних параметрів;

3. Судових тяжб та штрафів.

У нас є напрацювання, котрі стосуються шляхів обходу штрафних санкцій, способів уникнення моніторингу посадових осіб від незручних порушень будівельних норм. Нам відомі законні варіанти не сплати пайової участі індивідуальних житлових будинків понад 300 кв.м.. Наший метод полягає в досвіді правозастосовчої практики і глибокій теорії відповідного законодавства, що має свої прогалини та колізії й залишає, за нагальної необхідності, лазівки для лавірування при деліктах забудовника. Тому чітко визначаємо можливі порушення й імплементуємо доречний шлях узаконення самобуду для уникнення складнощей і дотримання стислих строків. Оформлення прибудов, добудов, нових господарських будівель на земельній ділянці де вже зареєстровано право власності будинку, імперативно передбачено лише з будівельним паспортом об'єкта, також це стосується об'єктів, що були зведені у часи УРСР з 1982 року, коли були останні правки в Державних будівельних нормах при СРСР, які визначили обов'язковість будівництва індивідуальних будинків на підставі будпаспорту.


Етапи узаконення самобуду

Будь-яка процедура має свої етапи, імперативне дотримання яких є базою для успішного завершення. Узаконення самобудів стосується: дачних, житлових, садових будинків, що вже побудовані без документації, а введення будинку в експлуатацію- це окремий етап узаконення, який попередньо передбачає комплекс заходів, щодо виготовлення дозвільних й планувальних документів їх державної реєстрації. Якщо коротко, то для того щоб повністю узаконити самобуд, потрібно зробити:

1) Будівельний паспорт, проект
2) Дозвіл на будівництво
3) Декларацію про введення будинку в експлуатацію
4) Зареєструвати право власності

Будівельний паспорт або проект є наміром будівництва, в ньому відображаються фасади майбутнього будинку, місце розташування будівель на приватизованій земельній ділянці, точні виміри ділянки, план одного з поверхів. Який виготовляється у двох екземплярах й один залишається в відділі містобудування органу місцевого самоврядування, або у районній Державній адміністрації. Будь-які майбутні видозміни в намірах забудови мають вноситися до будівельного паспорту. Дозвіл на будівництво, а точніше: повідомлення про будівельні роботи для підтипу наслідків СС1 на підставі будівельного паспорту, повідомлення про початок будівельних робіт й окремо про будівельні роботи для будинків СС1.

Дозвіл на будівництво відносно СС1 це навіть номінально не вірна назва, оскільки стосується будівництва класу наслідків СС2, СС3, але левова частка юридичних компаній називають саме так, таким чином гіперболізуючи свою роботу і сакральність для клієнта. Повідомлення про будівельні роботи подається перед початком будівництва й дозволено будувати не раніше наступного дня після подачі.

Наступним етапом являється технічна інвентаризація, без котрої не вдасться ввести в експлуатацію будинок й в якій встановлюються точні геометричні параметри й розташування будівель, площа будинку, інженерно-технічні мережі. В свою чергу, якщо завершилося зведення будинку й він готовий до експлуатації й приєднання до мереж, проводиться введення в експлуатацію, шляхом подачі декларації про готовність об'єкта до експлуатації. Відповідно наслідком реєстрації повідомлення і декларації, забудовник отримує серію та номер документів, що зберігаються електронній базі, реєстрі будівельної діяльності Державної сервісної служби містобудування України, які в майбутньому потрібно буде використати при реєстрації права власності. Після чого, нерухомість де-факто може переходити в категорію де-юре, оскільки згідно теорії цивільного права він розпочинає володіти всіма ознаками об'єкта цивільних прав й обов'язків, відбувається це за допомогою реєстрації права власності в нотаріусів або державних реєстраторів, котрі проводять запис в державному реєстрі речових прав на нерухоме майно і надають власнику з 2016 року - сіро-білу довідку витяг з реєстру, раніше надавався витяг у формі свідоцтва.


Нововведення в 2021 році.

Згідно постанови №219 від 13 березня 2020 року утворюється:

Державна інспекція містобудування України, як центральний орган виконавчої влади в сфері державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду;

- Державне агенство з технічного регулювання містобудування.

Таким чином буде ліквідовуватися Державна архітектурно-будівельна інспекція України зі всіма територіальними органами, що надасть можливість кадрово оновити заплямований корупцією орган.

Водночас планується утворити Державну сервісну службу містобудування України, яка буде обмежена у владних функціях, в рамках реєстрації дозвільної документації. На час проведення реформування відповідну роботу проводить ДАБІ через територіальні органи, а також вилучено право на проведення архітектурно-будівельного контролю та нагляду, що вже передбачено змінами в постанову від 9 липня 2014 року №294.

Державна інспекція містобудування матиме виключні повноваження в сфері контролю та нагляду та призначатиме посадових осіб до територіальних органів, призначатиме голів Державного агенства з технічного регулювання та Державної сервісної служби містобудування, проводитиме нагляд за ними й за іншими уповноваженими владними суб'єктами які видають наміри будівництва, будівельні паспорти і містобудівні умови й обмеження. ДІМ також матиме право законодавчої ініціативи, тобто надаватиме кабміну або Верховній раді України на затвердження нормативно-правові акти.

Державне агенство з технічного регулювання проводитиме систематизацію, аналіз, узагальнення, зміну, нововведення Державних будівельних норм, які діють по всій території України.

Зміни й нововведення стосуються також нормативної бази, безпосередньо Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", на даний момент діють зміни по адресам для об'єктів будівництва.

Для того, щоб було фактично можливо узаконити самобуд включно з реєстрацією в ДРРП на нерухоме майно необхідна адреса об'єкта будівництва. З 29 лютого 2020 року впроваджуються в дію Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" положення статті 263 "Адреса об'єкта нерухомого майна" частини 1-5:

1. Вводиться поняття адреси на рівні спеціального закону.

2. Визначаються правосуб'єктні органи для визначення, коригування, анулювання адрес. У випадках ігнорування питань по адресі місцевими органами самоврядування цей обов'язок переходить до Державних адміністрацій.

3. Визначене коло реквізитів адреси та перелік об'єктів щодо яких не розглядаються питання по адресі.

Частини 11-12:

1. Підстави для зміни адрес готових до експлуатації об'єктів.

2. Перелік документів для подачі до органів для відповідної зміни адреси.

Частини 16, 18, 20:

1. Присвоєння адрес самобудам.

2. Порядок присвоєння адрес Державними адміністраціями.

3. Заборона вимагання документів не передбачених законом.

Статті 26"Особливості присвоєння, зміни, коригування адреси до запровадження електронної системи":

1. Право вибору замовника (забудовника) щодо моменту присвоєння адреси: після дозволу на будівництво або після введення в експлуатацію.

2. Визначений перелік документів для присвоєння адреси. Присвоєння поштової адреси в 2020 році передбачає подачу документів:

а) Заява про присвоєння адреси щодо об'єкта будівництва або готового до експлуатації будинку.

б) Копія документа що посвідчує право користування узаконеною земельною ділянкою.

в) Генеральний план забудови, якщо будівництво здійснюється на підставі проекту.

г) Копія повідомлення про будівельні роботи або дозволу на будівництва в залежності від класу наслідків будівництва, якщо такий документ не зареєстрований на момент подачі.

д) Копія декларації про готовність до експлуатації, якщо таке присвоєння адреси відбувається щодо готового до експлуатації будинку.

е) Документи що посвідчують особу, копії довіреності для представників, якщо подача відбувається не через ЦНАП а через поштове відправлення.

Розгляд заяви про присвоєння адреси відбувається протягом 5 днів. Присвоєна адреса зазначається в декларації про готовність до експлуатації, а потім в реєстрі речових прав на нерухоме майно після реєстраційної дії. Логічно зрозуміло, що будівельний паспорт, проект, повідомлення про будівельні роботи, дозвіл на будівництво можуть містити не актуальну адресу, або і декларація про готовність до експлуатації, якщо присвоєння адреси відбувалось після її реєстрації в Державній сервісній службі містобудування України.

Дана ситуація зі змінами по порядкам, систематизації норм по адресам не може не радувати власників, яким зараз потрібно узаконити самобуд, оскільки діючий старий порядок КМДА по адресам з контрольними зйомками буде нікчемним та втрачає свою дію. В свою чергу запроваджується уніфікація операцій з адресами по єдиному підходу незалежно від територіальності нерухомості. А з листопада 2020 року уповноваженим органам необхідно буде паралельно виносити рішення по присвоєнню ідентифікатора будівництва, щоб у майбутньому простіше відокремлювати об'єкти цивільних прав, що не є допоміжними спорудами чи будівлями до основного будинку.

Взагалі необхідність адреси будинку передбачається порядком ведення Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, як для новозбудованого об'єкта існує три позиції щодо взяття інформації про адресу:

1.Присвоєння адреси відповідальним органом закінченому будівництвом об'єкту або щодо якого отримано право на виконання будівельних робіт.

2.Присвоєна згідно експериментального порядку затвердженого Мінрегіонбудом до 29 лютого 2020 року.

3.Відомості про адресу земельної ділянки, які належним чином зареєстровані в Державному реєстрі речових прав.

Масові зловживання по присвоєнню спочатку будівельних, а потім поштових адрес витрачали кошти та нерви людей, тому прийняті відповідні зміни в 2021 році можна назвати правовими. По місту Київ при узаконенні самобудів вимагалось провадити контрольне знімання земельної ділянки для побудов на підставі будівельного паспорту, що докорінно було не законним й ґрунтувалось на внутрішньому порядку для міста Києва, тепер подібне зловживання буде прямо заборонено законом.


Гранична площа земельної ділянки для узаконення в Україні

Обмеження мінімальної площі земельної ділянки грає роль при узаконенні індивідуального та блокованого будинку. Суть обмежень полягає в дотриманні будівельних норм і містобудівної документації, що включає санітарні, протипожежні, інженерні правила при будівництві й плануванні самобуду, господарських будівель, інженерних мереж та споруд.

Наголошуємо, що ці обмеження не можуть стосуватися дачних і садових будинків, які передбачені лише для тимчасового проживання й за своїми характеристиками не відповідають житловим будинкам, але мають дотримуватися правила котрі передбачені статутом відповідних товариств. При намірах будівництва присадибних ділянок, які оформленні в будівельному паспорті мають дотримуватися діючого ДБН Б.2.2-12:2019, який регулює забудову земельних ділянок.

Площа земельної ділянки має бути не менша 500 кв.м. для будівництва індивідуального житлового будинку, але не менша 400 кв.м, якщо будівництво проводиться в межах сформованої забудови, тобто коли побудовані об'єкти на сусідніх ділянках, при цьому без розміщення автономного інженерного забезпечення, тобто: свердловини, криниці, септику, в разі неможливості розміщення цього забезпечення з дотриманням санітарних норм, а у випадку будівництва зблокованих будинків, з площами земельних ділянок менше 300 кв.м., обов'язкове одночасне централізоване водовідведення й водопостачання, але не менше 150 кв.м. для зблокованої забудови, за для дотримання санітарних норм, щодо розміщення септику, вигрібної ями й джерел водопостачання. Взагалі місце розташування фільтруючого колодязя і септику об'ємом пропуску на добу більше 1 куба, має бути відступ 10 метрів, для свердловини й 8 метрів для точки водовідведення від житлового будинку й між собою не менше 10 метрів. У випадку недотримання цих санітарних вимог фактично неможливе узаконення.


Про виїзд на місце й перші дії при огляді

Ретельний огляд щодо суттєвих порушень самочинного будівництва виконується до оформлення нотаріальної довіреності на представництво наших клієнтів, оскільки первинно потрібно ідентифікувати допустимість зроблених деліктів, які калібрують об'єм достатніх заходів майбутньої кампанії - ціль котрої узаконення самобуду, що впливатимуть на базову ціну за необхідності нотаріальних згод, територіальності, тобто розміщенні в місті Київ або понад 30 км від метро Теремки.

Зазвичай, наші спеціалісти першочергово оглядають:

 • дотримання відступів забудови до червоних ліній;
 • від суміжних меж земельних ділянок;
 • розташування септику чи вигрібної ями, колодязя для водопостачання;
 • інші господарські будівлі та споруди, що можуть робити затінення, завонення, задимлення, затоплення та подібні незручності для власників сусідніх земельних ділянок;
 • сусідні ділянки, котрі раніше узаконили будинок;
 • наявність охоронних зон в межах забудови будинку.

Окремо звертається увага на відстань між нерухомістю, що має складати для одноповерхових 8 метрів, тому відступи забудови від  краю земельної ділянки мають складати за правилами добросусідства не менше ніж 4 метри, а якщо будинки двохповерхові або рівень вогнетривкості стін не в межах норми, то 15 метрів між будинками. До речі, відступи від червоних ліній, що стосуються гаражів, які розташовані поруч з житловими будинками є різною для міст- не ближче лінії забудови, й для сіл і селищ дозволено по межі земельної ділянки, але в обидвох випадках вхід у гараж має бути розташований на відстані понад 10 метрів від вікна сусіднього будинку та понад 25 метрів від профілактичних лікувальних закладів, шкіл, дошкільних закладів. Лінія забудови з фронтальної сторони від червоних ліній для житлових вулиць має складати не менше 3 метрів, а від автомагістралей й доріг понад 6 метрів, однак за присутності інженерних мереж, які конструюються біля червоних ліній з високою пропускною здібністю, наприклад для лінії електропередач понад 10 кіловат, має бути збільшеним відступ від червоних ліній й відповідати відстані 10 метрів до несучої стіни й покрівельних конструкцій будинку, акцентуємо Вашу увагу на цих відступах, оскільки це визначальні виміри для  позитивного узаконення будинків. В охоронних зонах магістральних газопроводів, повітряних ліній електропередач, водопостачання, водовідведення не дозволено зводити дачні, садові, житлові будинки, оскільки це прямо заборонено законом та робить об'єкт небезпечним для проживання й перебування в ньому.

Вирахування поверховості має інколи дуже критичне значення, щоб зарахувати самобуд до відповідного класу наслідків будівництва з можливістю узаконити самобуд без сплати пайової участі, не рахується поверхом: технічний поверх, мансардний і підвал або цокольний поверх - якщо перекриття не вище 2 метрів над рівнем вимощення.

Підрахунок площі грає істотну роль для визначення місцевих податків, віднесення до відповідного класу. Площа мансардних поверхів з високою похилістю стелі обраховується за зменшеними коефіцієнтами, також з площею приміщень враховуються всі поверхні на рівні поверху: сходових й ліфтових кліток, підвіконників, тощо. Після того як вже  узаконили самобуди, один раз в рік органи місцевого самоврядування справляють податок на нерухомість. Площа технічних поверхів, підвалів, літніх приміщень до площі нерухомості не включається для обрахування розміру сплати податків на майно.


Державні будівельні норми

Основним нормативно-правовим актом, що регулює розробку, аналіз, затвердження є Закон України "Про державні будівельні норми", але в ньому немає встановлених рамок поведінки для забудовників. В Україні в 2021 році діють ДБН Б.2.2-12:2019 "Планування і забудова територій", що несуть інформацію про загальні вимоги до будівництва окремих категорій об'єктів. Однак відповідні Державні будівельні норми вичерпно не передбачають всі правила при будівництві будинку й містять бібліографію на 50 різних джерел, тобто посилань на інші ДБН, що несуть вузьку спеціалізацію. Тому структура нормативних вимог про будівництві об'єкта має таку схему в порядку юридичної сили:

1. Спеціальні закони в сфері містобудування й архітектури.

2. Безпосередньо Державні Будівельні норми - Б.2.2-12:2019 "Планування і забудова територій".

3. Спеціальні Державні будівельні норми на які посилається вище зазначений акт.

Державні Будівельні норми - Б.2.2-12:2019 визначають дозволеність видів в забудов в різних населених пунктах, зокрема п. 6.1.3 щодо дотримання правил зведення нерухомості по їх висоті в залежності від чисельності населеного пункту:

 • села з населенням до однієї тисячі - виключно садибна забудова;
 • села з населення понад одна тисяча - садибна та забудова 4 поверхів до 12 метрів у висоті;
 • селища міського типу - об'єкти до 5 поверхів й 15 метрів;
 • міста з населенням до 50 тисяч - будинки до 9 поверхів й 27 метрів;
 • міста з чисельністю 50-100 тисяч - забудови до 16 поверхів й 48 метрів;
 • міста понад 100 тисяч - виходячи з генерального, детального плану міста.

Тому в селах заборонено будувати висотки, а лише об'єкти класу наслідків СС1, СС2 дозволено зводити в селищах, а СС3 з висотою понад 100 метрів, тільки у великих містах, якщо це дозволятиме містобудівна документація, детальніше про класи наслідків будівництва: http://legalhome.com.ua/ua/informatsiia-dlia-zamovnykiv-posluh-uzakonennia#e3

Спеціальні ДБН включають правила благоустрою, охоронних зон, протипожежних, санітарних, інженерних, інсоляційних норм, дотримання яких є абсолютно обов'язковим, без чого не можливо узаконити самобуд, безумовно необхідно володіти знаннями в цій галузі, позаяк основні вимоги Державних будівельних норм полягають:

1.) Порушення протипожежних правил, щодо відстані між об'єктами, котрі знаходяться на суміжних земельних ділянках, дозволить перекинутися пожежі з одного об'єкта на інший за лічені хвилини, для цього передбачені протипожежні розриви між будинками за рівнями вогнетривкості стін будинку, їхнього положення між собою або зроблених з горючих матеріалів виступаючих конструкцій понад 1 метр. Класифікуються ступені вогнетривкості будинків за матеріалами, які використовувалися для будівництва будинку:

 • І, ІІ ступінь вогнетривкості- це будинки з несучими стінами та огороджувальними конструкціями з природного або штучного каменю, бетону, залізобетону і з перекриттям листовими, плитними негорючими матеріалами.
 • ІІІ ступінь - це будинки несучі стіни котрих зроблені з кам'яних матеріалів, бетону, залізобетону, перекриття яких дозволяється робити з дерев'яного каркасу, при цьому деревина має оброблятися вогнестійкими речовинами. ІІІа - це каркасні побудови, матеріал каркасу дозволено робити з незахищеного від вогню заліза та вогнестійких плит, наприклад SIP панелей. ІІІб - це будинки з дерев'яним каркасом, деревина якого має відповідно оброблятися та бути вогнестійкі плити огороджувальних конструкцій.
 • IV ступінь- це будинки повністю зроблені з деревини або інших горючих матеріалів, котра попередньо має  захищатися вогнестійкими плитами, штукатуркою. ІVa - будинки на каркасній основі із незахищеного металу з огороджувальними конструкціями з металевого профілю та використанні негорючих утеплювачів.
 • V ступінь - будинки до яких не ставиться жодних вимог відповідності щодо ступеня вогнетривкості та за своїми характеристиками не відповідають меншим ступеням, наприклад з використанням горючого утеплювача, без захисту деревини вогнестійкими панелями чи без обробки її негорючими речовинами.

Переважну більшість будинків можна відносити до ІІІ ступеня вогнетривкості, якщо стіни з каменю й негорючого утеплювача та перекриття будинку не бетонне, а зроблене з дерев'яного обробленого каркасу. Тому передбачаються різні протипожежні розриви між будинками:

 •  Між будинками ІІІ та ІІІ і І й ІІ ступеня вогнетривкості складає 8 метрів, дозволено зменшувати на 20 % за наявності стін між будинками без віконних прорізів та відсутності горючих виступаючих конструкцій понад 1 метр за несучою стіною.
 • Найменший дозволений протипожежний розрив  в 4.8 метра для будинків І і ІІ категорії, при стінах будинку між собою без віконних прорізів й наявності у вищого об'єкта протипожежної стіни, котра зроблена із залізобетону, відповідно й перекриття будинків має бути бетонне.
 • Для будинків зроблених з дерева, котрі відносяться до IV ступеня між собою має бути розрив в 15 метрів, а для III і IV ступеня 10 метрів.
 • Окремо передбачається збільшення розривів для виробничих будинків, тобто де проводиться комерційна діяльність з продажу чи виготовлення товарів, для І і ІІ ступеня збільшувати на 50%, а для III, IV, V  ступеня на 25 %, також передбачається збільшення розривів у випадку сейсмічно-активної території.

Слід зазначити, що більш простіше узаконювати будинок можливо лише за дотриманням цих передбачених нормативів й вимог. Тут описані мінімальні протипожежні розриви, однак з врахуванням передбаченим побутовими розривами для житлової громадської  забудови, передбачаються побутові розриви для будинків 2 поверхи і більше - 15 метрів, понад 3 поверхи в 20 метрів між будинками, а якщо біля житлового будинку є садибна забудова, то береться відступ по висоті житлового будинку.

2.) Порушення санітарних вимог, наприклад невірне розміщення вигрібної ями призведе до збільшення попадання кількості сонячних променів, як наслідок пришвидшаться хімічні процеси й будуть утворюватися отруйні гази або делікти по положенню джерела водопостачання на земельній ділянці. Або ж розміщення надвірного туалету, господарської будівлі для тримання худоби. Передбачається диспозитивна вимога щодо розміщення вигрібної ями або септику з північної сторони будинку в напрямку спуску ґрунтових вод, водночас є імперативні вимоги:

 1. Відстань септику до будинку при пропускній здібності до 1 куба на добу має бути не менше 5 метрів, а при 1-3 кубів на добу понад 8 метрів, у випадках більше 3 кубів на добу необхідне централізоване водовідведення з очисними станціями.
 2. Заборонено розміщення надвірного туалету або будівлі для тримання худоби ближче ніж 15 метрів до сусіднього будинку.
 3.  Положення джерела водопостачання є різним, оскільки включає в себе різні види:
 • Фільтруючий колодязь - це джерело водопостачання, воду з якого можна використовувати в побутових потребах для життєдіяльності людини, однак дозволяється безпосереднє споживання питної води у випадку додаткових фільтруючих механізмів.
 • Питний колодязь - це джерело водопостачання, вода з якого може використовуватися для всіх потреб людини, облаштовується артезіанською свердловиною.
 • Відстань фільтруючого колодязя, для подачі води до 1 куба на добу, від будинку має складати 8 метрів, а від 1-3 кубів на добу 10 метрів, слід зберігати відстань між цим видом водопостачання і септиком в розмірі не менше 10 метрів.
 • Положення питного колодязя від будинку, септику до 1 куба на добу має бути більшим 20 метрів, в разі септику понад 1 куб на добу має зберігатися відстань в залежності від напрямку потоку ґрунтових вод: від септика 40-50 метрів, до септика 20-25 метрів, перпендикулярному потоці 25-30 метрів. 

Загалом при забудові земельних ділянок менше 600 кв.м. індивідуальними будинками має передбачатися централізоване водопостачання, а у випадках розміщення зблокованих будинків з приквартирними ділянками на площі менше 300 кв.м. має бути одночасне централізоване водопостачання й водовідведення.

3.) Інсоляція являється важливим лікувальним фактором й повинна використовуватися у всіх житлових й громадських будівлях. Існує розрахована оптимальна ефективність інсоляції для загально-оздоровчої, психологічної, бактерицидної та теплової дії, котра досягається при забезпеченні безперешкодного опромінення прямим сонячним світлом територій і приміщень, як мінімум 3-4 години на добу, що досягається правильним плануванням побудови будинків. Забороняється протягом всього року затіняти фасади житлових будівель та не більше 10%  вільних територій поруч.

Інсоляція - це кількість та час попадання сонячних променів у вікна будинків, на фасади і земельні ділянки, що вираховується як мінімальна для терапевтичної дії на організм людини, окремо обраховується для установ охорони здоров'я, дошкільних та шкільних закладів.

Зменшення інсоляції сусідніх земельних ділянок має свої рамки відповідно до категорії відповідних земель та їхнього виду використання. Затінення сусідів може відбуватися високою огорожею, деревами, будинком, однак якщо вид використання під житлову забудову й затінюється не будинок, а городництво, то це порушення дозволяється, так само як і дозволено при затіненні вікна садового будинку, оскільки вид використання не передбачає постійне проживання в будинку й основна ціль полягає в садівництві. Окремо передбачені точні мінімальні часові рамки для інсоляції вікон будинків з 22 березня по 22 вересня:

а. Для житлових і громадських будинків 2.5 години, для 9 поверхових будинків дозволяється не менше 2 годин інсоляції у випадках збільшення інсоляції інших приміщень квартири.

б. Для дошкільних, шкільних, установ охорони здоров'я, закладів відпочинку та лікування мінімум 3 години.


Охоронні, санітарно-захисні зони

Згідно п. 14.2.5 «Планування та забудова територій», ДБН 2.2-12:2019, ДБН А.2.2-3:2014 «Склад та зміст проектної документації на будівництво ДСП 173-96 «Державні санітарні правила планування і забудови населених пунктів», п.4 постановою  від 4 березня 1997 р. №209 «Про затвердження Правил охорони електричних мереж», наказу МОЗ від 19.06.1996 року «Про затвердження Державних санітарних правил планування та забудови населених пунктів» забороняється будівництво садових, житлових, дачних будинків в межах санітарно-захисних і охоронних зон. Охоронні зони обмежують право на забудову земельних ділянок, незалежно від цільового призначення, тобто в межах яких не дозволяються будівельні роботи й будівництво будинку, господарських будівель і споруд.

Найчастіша близькість ліній електропередачі до фасаду та даху будинку при сильному вітрі дає ризики займання за обриву лінії, мінімальний відступ від ЛЕП складає 3.4 метра, для житлових вулиць, тобто 3 метри від огорожі й 40 сантиметрів від стовпа лінії електропередач або 60 сантиметрів потужністю лінії понад 6 кіловольт, однак, якщо ЛЕП передає потужність понад 10 кВ, то від найближчої виступаючої конструкції будинку має бути 10 метрів, так як це є охоронною зоною ЛЕП понад 1 кВ й до 20 кВ, але при ізоляції електропроводів лінії, дозволено зменшувати на 20 % відступ, а якщо ЛЕП прокладено під землею, то відстань до житлового будинку може скорочуватися до 1 метра, загалом існують такі охоронні зони повітряних ліній електропередач та трансформаторних підстанцій у відповідності до п.5 постанови  від 4 березня 1997 р. №209 «Про затвердження Правил охорони електричних мереж» :

 • до 1 кВ - 2 метри.
 • понад 1 кВ - 10 метрів, тобто коли на опорі електропередач є 3 проводи з передачею по 380 вольт.
 • понад 20 кВ - 15 метрів.
 • понад 35 кВ - 20 метрів.
 • понад 110 кВ - 25 метрів.
 • понад 330 кВ - 30 метрів.

В свою чергу забороняється зводити житловій й дачні будинки в цих зонах, оскільки випромінюється шкідливий вплив на організм людини, а також заборонено: саджати дерева, окрім багаторічних насаджень ялинок; розводити вогонь; проводити земельні роботи; реконструкцію вже побудованих будівель, лише з дозволом електророзподільної компанії; проводити зупинку транспортних засобів під лініями понад 330 кВ, окрім залізничного транспорту; влаштовувати звалища; розміщувати автозаправні станції; влаштовувати ринки, стадіони, зупинки.

Охоронні зони також можуть стосуватися: магістральних нафтопроводів, етиленопроводів, газопроводів; найбільш частіше зустрічаються магістральні газопроводи I й II класу, в залежності від діаметрального перерізу труб:

а)  I класу від 300 мм - 100 метрів, від 600 мм - 150 метрів охоронної зони в обидві сторони.

б)  II класу до 300 мм - 75 метрів, понад 300 мм - 125 метрів зони.

Зазвичай розміщення газопроводів передбачає передачу в постійне користування газорозподільним компаніям земельних ділянок відведених для прокладення шляхопроводів, тому якщо відповідне відведення відбувалося давно можна наперед зазначити, що інші землі будуть відповідати своєму використанню й їх можна незважаючи використовувати. 

Встановлюються водоохоронні зони для річок, ставків, озер, з врахуванням рельєфу й захисту від підтоплення, що складає для:

 • Річок довжиною понад 100 км - 100 метрів.
 • Річок від 50 до 100 км - 50 метрів.
 • до 50 км - не менше 25 метрів.
 • Для озер і ставків  площею до 3 гектарів мінімум 25 метрів від будинку, якщо цільове призначення земельної ділянки дозволяє відповідне будівництво, понад 3 гектари 50 метрів.

Встановлюються санітарно-захисні зони навколо об'єктів промисловості, де заборонено будувати садовий-дачний-житловий будинок, прорахування яких має здійснюватися в планах зонування територій населених пунктів, однак в індивідуальному порядку можна самостійно прорахувати, виходячи з інформації з державного реєстру юридичних і фізичних осіб підприємців за певними КВЕД та наказу МОЗ від 19.06.1996 року «Про затвердження Державних санітарних правил планування та забудови населених пунктів» (надалі постанова-моз). Наприклад в Києві, на відомо про СТ "Комунальник на Сирці", що межує з підприємством ДП "КВАЗАР ІС", яке має КВЕД 26.11 й відповідно за ІV класом постанови моз санітарно-захисної зони складає 100 метрів від виробничого комплексу, тому частина садових ділянок СТ "Комунальник на Сирці" має обмеження по розміщенню садових будинків, загалом за наказом МОЗ від 19.06.1996 року «Про затвердження Державних санітарних правил планування та забудови населених пунктів» передбачаються такі класи санітарно-охоронних зон:

1. Хімічних підприємств від 50 до 3 тисяч метрів.

2. Металургійні, металообробні, машинобудівні підприємства від 50 до 1000 метрів.

3. Підприємства по видобуванню руд та копалин від 100 до 1500 метрів.

4. Виробництва по обробці деревини від 50 до 1000 метрів.

5. Текстильні виробництва від 50-1000 метрів.

6. Обробки, виробництва тваринних продуктів від 50-1000 метрів.

7. Санітарно-технічні споруди комунального призначення від 50 до 1000 метрів.


Узагальнюючи можна зробити однозначний висновок про можливість узаконити самобуд в Україні, наявність самобуду в охоронній зоні це небезпечно для проживання й неможливо для узаконення. Кількість ризиків в наслідок порушення правил - не є вичерпною, але є вичерпними правила, які потрібно дотримуватися.

Виходячи з попереднього варто перед тим, як безпосередньо узаконювати будинки, котрі самовільно побудовані слід звертати увагу на повний комплекс істотних умов порушення правил будівництва будинку, так як хибний шлях узаконення приведе до ще більших проблем пов'язаних з штрафами, судовими провадженнями з Державною інспекцією Містобудування України. Що точно може виплисти знесенням, зміною геометричних параметрів будинків, господарських будівель, септика, колодязя їхнього положення на земельній ділянці, зміни матеріалів будівництва або влаштування заходів для можливості відступлення для протипожежних, санітарних вимог, охоронних зон, що буде дуже дорого коштувати.

За нефахових спроб лишаться тільки судові процедури, хоч й адміністративні по узаконенню найменш проблемні, однак хибкі - в плані того, що реєструвати, затверджувати документи слід лише з першого разу. При здійснені узаконення самобуду юристи змушені звертатися до самозайнятих інженерів землевпорядників, по технічній інвентаризації, геодезистів, нотаріусів, державних реєстраторів, котрі повинні закривати очі на самовільне будівництво й інші порушення Державних будівельних норм, тому з відповідними сертифікованими особами мають бути тривалі ділові відносини, щоб можна було домовитися за необхідності, наприклад, щось показати, щось приховати, на щось взагалі не подивитися й відповідні контакти можуть бути лише у юристів, які не перший рік займаються узаконенням нерухомості.

Тому наполегливо рекомендуємо узаконити свій самобуд за допомогою нашої юридичної допомоги, в нас визначена й фіксована ціна, котру Ви в силах самі обрахувати, не гайте час на те чим професійно займаються фахівці, тим паче після подачі документів на реєстрацію, можуть бути перевірки протягом трьох місяців й краще їх проходити з своїм юристом, ми працюємо по місту Києву, Київській області передмістям до 70 км.