• 1

  Description slide 1

 • 2

  Description slide 2

 • 3

  Description slide 3

 • 4

  Description slide 4

Відмінності дозволів на будівництво.

Дозвіл на будівництво приватного будинку завжди необхідний для оформлення права власності, слід мати на увазі, що дозвіл на будівництво - це право на зведення об'єкту у відповідності до намірів забудови, що видаються на підставі містобудівної документації, з дотриманням Державних будівельних норм, в межах категорії землі, її цільового призначення та виду використання, формою вираження якого виступає подача повідомлення про виконання будівельних робіт для класу наслідків СС1, дозволу на будівництво для СС2, СС3, котре реєструється в національній базі Єдиного реєстру документів, момент виникнення права на виконання будівництва виступає час коли документ зареєстровано. В 2020 році планується ліквідація Державної архітектурно-будівельної інспекції й утворення Державної сервісної служби містобудування, яка буде займатися реєстрацією дозволів.

Будь-яке будівництво в Україні, згідно статі 34 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" має відбуватися в 2021 році після отриманого дозволу на будівництво, в разі відсутності зареєстрованого дозволу на виконання будівельних робіт, об'єкт підпадає під дію статті 376 Цивільного кодексу й вважається самовільним будівництвом, що в свою чергу породжує юридичну відповідальність власника земельної ділянки, що регламентовано статтею 96 Кодексу про адміністративні правопорушення. Тому питання отримання дозволу на будівництво приватного будинку є первинним для уникнення негативних правових наслідків, що можуть виражатися штрафом, приписами про усунення правопорушення, знесенням забудови, детальніше в статті штраф за самовільне будівництво.

Спочатку варто зрозуміти, що законодавець передбачає декілька різних видів дозвільних процедур для будинків, господарських будівель та інших споруд- виходячи із складності будівництва, цільового призначення, небезпеки, вартості, якими і визначаються класи наслідків побудов. Суб'єктами отримання дозволу на виконання будівельних робіт можуть виступати замовники документації, згідно Закону "Про регулювання містобудівної діяльності" це - фізичні особи, фізичні особи-підприємці, юридичні особи, які в деяких випадках повинні мати ліцензії, сертифікати. Об'єкти щодо яких отримуються повідомлення на виконання будівельних робіт це індивідуальні - садибні будинки, а дозвіл будівництво - багатоквартирні, зблоковані будинки, дороги, інженерні мережі, майнові комплекси з відповідним класом наслідком будівництва. В найпростіших дозвільних процедурах існує реєстрація повідомлення на виконання будівельних робіт, в складніших видається дозвіл на будівництво, будівельні роботи діляться на дві частини: початок підготовчих робіт і безпосереднє будівництво. Тут ми розглянемо спрощені процедури, які фахівці нашої фірми безпосередньо та неоднократно пройшли на території міста Київ й Київській області. 

Повідомлення на виконання будівельних робіт стосується об'єктів, будівництво яких здійснюється на підставі будівельного паспорту та/або клас наслідків не перевищує СС1, що включає індивідуальні садові, дачні, житлові будинки площею до 500 квадратних метрів. А дозвіл на будівництво отримується забудовниками, що будують об'єкти клас наслідків яких є СС2, СС3, (детальніше про СС класи наслідків) що передбачає отримання спочатку містобудівних умов та обмежень, розробку проекту, технічний нагляд, архітектурний контроль, експертизи проекту, дозволу на будівництво, шляхом подачі повідомлення про підготовчі роботи, а потім отримання дозволу на виконання будівництва подачею відповідної заяви, що впливає на те яка буде ціна. Після подачі якого будівельні роботи набувають юридичного статусу, з завершенням будівництва проводиться технічна інвентаризація й вводиться в експлуатацію нерухомість, реєстрацією декларації про готовність об'єкта до експлуатації.

Тому дозвіл на будівництво приватного житлового, дачного, садового будинку до 500 квадратних метрів слід сприймати як повідомлення на виконання будівельних робіт, що подається на підставі намірів будівництва, котрі оформляються отриманням будівельного паспорту за умов відповідності:

1. Цільового призначення земельної ділянки.

2. Дотриманні Державних будівельних норм.

3. Дотриманні містобудівної документації: генерального, детального плану зонування території.

4. Для садових та дачних будинків дотриманні планувальних проектів товариств, або статутів цих юридичних осіб, якщо в  них існують вимоги, щодо розміщення об'єкта або будівель.

Здійснювати будівельні роботи дозволено після подачі однойменного повідомлення, але не раніше наступного дня, реєструється з весни 2019 року протягом 5 днів, однак відповіді з ЦНАПу приходять за старими термінами, 30 днів. 

Загальна відмінність дозволів на будівництво виражається в суб'єкті, що отримує та об'єктах, які плануються до побудови, при самовільному будівництві залучати юристів до роботи потрібно з самого початку, оскільки проводяться складні вишукування, назначаються контролери - особи з сертифікатами, що є надзвичайно витратним та проблемним. Замовляючи повну процедуру узаконення нерухомості, Ви отримаєте дозвіл на будівництво приватного будинку з першої реєстрації, без черг й інтелектуальних навантажень, оскільки напрацювання досвіду в подачі повідомлення на виконання будівельних робіт може обернутися, при неоднократній подачі, приїздом інспекторів Державної інспекції містобудування та призначенням штрафів й виявленні можливих інших порушень передбачених Державними будівельними нормами. Ви можете дізнатися про всі ДБН, охоронні зони при будівництві приватного житлового, дачного, садового будинку в статті УЗАКОНЕННЯ БУДИНКУ.

Виходячи з попередньо зазначеного, можна дати визначення, що дозвіл на будівництво будинку - це повідомлення про будівельні роботи територіальних органів Державної сервісної служби містобудування України на підставі будівельного паспорта, правоустановчих документів на земельну ділянку, персональних даних забудовника і реєстрація в реєстрі дозвільних процедур, що в майбутньому буде використовуватися при подачі декларації про готовність об'єкта до експлуатації.


Особливості для Києва і Київської області при отриманні дозволу.

Отримання дозволу на будівництво має особливості в попередньому етапі, тобто виготовлення намірів побудови нерухомості. Єдиної однакової процедури отримання будівельного паспорту в місті Київ та Київській області не існує. В місті Київ будівельний паспорт отримується з топографічний зніманням земельної ділянки, яку проводять сертифіковані інженери-геодезисти та землевпорядники, в більшості випадків такий ускладнений процес зрозумілий, оскільки за наявністю можливих комунікацій, охоронних зон Київ має своє лідерство тому подібні вишукування є доречними. Водночас сфера містобудування Києва корумпована й займається лобізмом інтересів певних забудовників, що відображається в змінах до Генерального плану міста й відмов у видачі намірів, наприклад для садових будинків, оскільки в майбутньому там хоче будувати привілейований забудовник. В Київській області, наприклад в Києво-Святошинському районі виготовлення намірів потребують ще більш широкого пакету документів, з включенням: кадастрового плану, схематичного плану забудови, фасадів, нотаріально завірених копій документів на земельну ділянку і знімання, яку безпосередньо виготовляє орган містобудування при РДА при цьому отримуючи кошти через госпрозрахункове проектно-виробниче  архітектурно-планувальне бюро ЄДРПОУ 20593195, в місті Ірпінь бюро ЄДРПОУ 35023634. Найбільше бентежить те що будівельний паспорт має отримуватися безкоштовно, однак в цих районах беруть кошти як в деяких інших, при цьому не мають однакового підходу, для не фахових людей це буде в три а може і чотири рази дорожча ціна, ніж для наших спеціалістів, які розуміють об'єм роботи що робиться і рамки порушення законодавства. Сам по собі етап перед отриманням дозволу на будівельні роботи або повідомлення є найбільш кропітким та витратним. 

Отримуючи дозвіл на будівництво в місті Київ, необхідно знати, що майже всі території з сформованими забудовами, тому ймовірність проблем пов'язаних з будівництвом без дозволу й перевіркою будівництва інспекторами архітектурно-будівельного контролю набагато більша ніж для Київської області, водночас в Києві є електронний містобудівний кадастр, в якому надзвичайно легко відстежити наявність намірів будівництва й не сплату пайової участі, оскільки громадяни можуть скаржитися онлайн за допомогою містобудівного кадастру.


Правові наслідки відсутності дозволу на будівництво.

Недотримання юридичної процедури оформлення об'єкта нерухомості та його зведення продукує певний перелік наслідків, з яких можна виразити безпосередні та випливаючі. Під безпосередніми результатами слід сприймати формальне недотримання Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", яке в результаті дозволить притягувати власників земельних ділянок або забудовників до адміністративної відповідальності й накладати штрафи і приписи на усунення порушень.

З випливаючих обставин можуть бути реально недотримані Державні будівельні норми, об'єкт можуть збудувати за межами ділянки, червоними лініями, в дії охоронних зон. Оскільки при оформленні з самого початку будівництва, отримуються наміри котрі потрібно перевірити на дотримання ДБН, містобудівної документації місцевим органом містобудування та архітектури, що попередньо передбачає приведення до готового стану земельної ділянки з встановленням меж в натурі та отримання кадастрового номеру.

Тому відсутність дозволу на виконання початку будівельних робіт або повідомлення спричиняє підводні камені для майбутнього введення в експлуатацію будинку, однак звернення до фахових спеціалістів виключить цей фактор, оскільки повний аналіз будівництва перед взяттям на узаконення абсолютно захищає від таких ризиків.


Внесення змін до дозволу на будівництво.

Час від часу існує нагальна необхідність внесення змін в повідомлення, дозвіл на виконання будівельних робіт, що може бути пов'язано з такими змінами:

1. Зміна замовника, забудовника - по старому законодавству, після продажу недобудованої нерухомості, як об'єкта незавершеного будівництва.

2. Зміна адреси, в зв'язку з декомунізацією, новим генеральним планом, після поділу земельної ділянки.

3. Зміна намірів будівництва, тобто, якщо найменування об'єкта будівництва - індивідуальний житловий будинок, але ще побудовано септик, питний колодязь, окремо стояча господарська будівля або несучі стіни побудов змінили своє положення, котре передбачене, чи взагалі не передбачено схемою забудови будівельного паспорту або проекту.

4. Наявність помилки, описки в попередньо зареєстрованому дозволі.

Вносяться зміни спеціальним повідомленням про зміни, найскладніше змінювати інформацію в тих випадках, коли законодавець передбачив дедлайн для подачі змін, це щодо: помилок, змін забудовника, - тобто лише надається три календарних дні, в іншому випадку за це передбачається штраф при помилках, які прирівнюються до не правдивої інформації з розміром 12 тисяч грн, при зміні замовника 6 тисяч грн, дізнатися про 50 відтінків штрафів при будівництві можна в розділі РОЗМІР ШТРАФУ ЗА САМОВІЛЬНЕ БУДІВНИЦТВО.


Отримання дозволу на будівництво онлайн 2021.

Ставлячи безпосереднє питання, хто видає дозвіл на будівництво приватного будинку?

Слід відповісти: що видається, а точніше реєструється з 2020 року дозвільним відділом Державної сервісної служби містобудування, однак подається в через Центри надання адміністративних послуг за територіальністю, але не завжди, наприклад для Київської області, аналогічно з іншими областями України, якщо не утворений місцевий підрозділ ДССМ, то в найближчий ЦНАП від уповноважених органів на реєстрацію дозволу на будівництво. 

Повідомлення на виконання будівельних робіт, відносно будівництва об'єктів класу наслідків СС1 та на підставі будівельного паспорту розглядається та реєструється дозвільним відділом Державної сервісної служби містобудування з 2020 року. Надсилається в відповідний територіальний підрозділ ДССМ, шляхом подачі через ЦНАП. Найшвидшим Центром надання адміністративних послуг для передачі дозволу на реєстрацію є ЦНАП Печерської районної державної адміністрації для міста Київ і Київської області, для області віддалена територіальність від столиці впливає, яка буде кінцева сформована ціна дозволу. Відповідно, щоб отримати дозвіл на будівництво в 2021 році потрібно використати дані:

1) Документи забудовника, підрядника (за наявності): паспорт, ІПН.

2) Дані будівельного паспорту або проектної документації: відповідальних осіб за проектування, органу видачі містобудівних умов та обмежень, фізичні параметри об'єкта.

3) Правоустановчих документів на земельну ділянку: витяги, акти, рішення, довідки.

4) Державного класифікатора будівель та споруд ДК 018-2000

5) Державного класифікатора адміністративно-територіального устрою КОАТУУ.

6) Експертизи, якщо будуються за кошти громади чи держави, або підлягають оцінці впливу на довкілля, чи становлять техногенну небезпеку.

За подачу не правдивої інформації за пунктом 8 статті 96 КУпАП передбачається відповідальність в розмірі штрафу 12600 грн. Після отримання дозволу на виконання будівельних робіт та готовності до експлуатації можна приступати до введення в експлуатацію, щоб дізнатися порядок, відмінності, територіальні особливості, нововведення в 2020-2021 році в матеріалах ВЕДЕННЯ В ЕКСПЛУАТАЦІЮ БУДИНКУ.

Також в 2020 році запускається портал державних послуг ДІЯ, за допомогою якого можна подати дозвіл на будівництво онлайн, але попередньо в будь-якому випадку необхідно відвідувати для отримання проекту, БУДІВЕЛЬНОГО ПАСПОРТУ - територіальний відділ архітектури й містобудування. Подача дозволу онлайн передбачена для будинків, що плануються до забудови, при самовільних побудовах на власників чекає адміністративна відповідальність з штрафами за самовільне будівництво та/або подачу не правдивої інформації, що будівельні роботи велися заднім числом, не витримані вимоги будівельного паспорту, проекту та порушені Державні будівельні норми.

Щоб подати дозвіл на будівництво онлайн має бути збережено ряд умов, зокрема:

1. Належно УЗАКОНЕНА ЗЕМЕЛЬНА ДІЛЯНКА  з реєстрацією в Державному реєстрі речових прав та актуальним кадастровим номером.

2. Реєстрація з унікальним електронним номером будівельного паспорту, який буде підтягуватися онлайн через реєстр будівельної діяльності.

3. З листопада 2020 року ідентифікатор об'єкта будівництва.

4. Цифровий підпис або mobile-ID

5. Зареєструватися на порталі ДІЯ.

Протягом 5 днів після подачі дозволу має прийти повідомлення про реєстрацію або відмову в реєстрації, вже аналізуючи реєстр будівельної діяльності, відмови по повідомленням про будівельні роботи сягають не більше 30% по Україні, що вже краще ніж за часів ДАБІ, яка при Порошенку і Януковичу ''процвітала''.

Будь-яка допущена помилка при онлайн реєстрації дозволу потребуватиме вже паперову подачу повідомлення про зміни, що є критичним для самовільно збудованого будинку. Слід не забувати, що індивідуальний, приватний будинок має будуватися на земельній ділянці площею не менше 4 сотки, згідно ДБН Б.2.2-12:2019 та цільове призначення землі зобов'язане відповідати  найменуванню об'єкта будівництва, також після реєстрації дозволу на виконання будівельних робіт, можуть бути позапланові виїзні перевірки будівництва, щоб перевірити правдивість даних.


Як перевірити дозвіл на будівництво в реєстрі?

Перевірка дозволу на будівництво актуальна за ситуацій купівлі нерухомості, приватного будинку, який являється об’єктом незавершеного будівництва готовність до експлуатації якого відображена в технічній інвентаризації з вказуванням проценту готовності. Позаяк потреба перевірити дозвіл в реєстрі дозволів на будівництво може бути нагальною, коли виконуються будівельні роботи, що здаються самовільними або порушують права інших громадян.

Здійснення перевірки легітимності виконання будівельних робіт відбувається в реєстрі дозволів на будівництво, що іменується в Україні з 2020 року, як реєстр будівельної діяльності. Зокрема в реєстрі будівельної діяльності можна перевірити не лише дозволи на будівництво а й наміри виконання будівельних робіт, тобто містобудівних умов та обмежень або будівельних паспортів забудови земельної ділянки, в тому числі декларації про готовність до експлуатації.

З видів дозволів на будівництво, котрі можна перевіряти в будівельному реєстрі є два основних види:

 • Щодо нового будівництва.
 • Реконструкції існуючої забудови.

Попереднім реєстром був до 7 липня 2020 року - реєстр Державної архітектурно-будівельної інспекції, однак теперішній реєстр є більш кращим по повноті відображення інформації, безпосередньо тепер перевіряючи  в будівельному реєстрі дозвіл на будівництво можна публічно дізнатися:

1.Який орган проводив реєстрацію дозволу на будівництво.

2.ТЕП, тобто характеристики будівництва – дуже актуально для перевірки, коли по факту виконуються будівельні роботи для іншого класу наслідків будівництва.

3. Адресу й кадастровий номер земельної ділянки.

4.Посадову особу, що здійснила реєстрацію дозволу на будівництво.

5.Вид будівництва.

6.Які передували наміри будівництва, чи присвоєний їм унікальний електронний номер, якщо вони отримувались після 1 вересня 2020 року.

7.Чи були попередні відмови в отриманні дозволів на будівництво.

Відкритість будівельного реєстру дає змогу юристам по нерухомості при супроводі купівлі незавершеного будівництва все дізнатися і перевірити в повному розмірі й захистити свого клієнта від ризикової операції з набуттям права власності на проблемний об’єкт. 


Чому звертатися до професіоналів при самовільному будівництві.

Містобудівна діяльність потребує знання всього законодавства й особливо, самої заплутаної частини - Державних будівельних норм, що не зведені в один нормативно-правовий акт й в деяких положеннях є суперечливими й неповними по регулюванню рамок поведінки, наприклад червона лінія для житлової вулиці складає 3 метри від межі ділянки, однак якщо є охоронна зона повітряних ліній електропередач потужністю понад 1 кіловольт, то відступ від вулиці потрібно брати в розмірі 10 метрів. 

Ми гарантуємо нашим клієнтам, що у нас найліпша ціна та при отриманні дозволу на будівництво в 2021 році, штрафи не будуть виписані, або будуть оскаржені в адміністративному порядку, без судових тяганин оскільки у нас є правова позиція, що сформована нашою практикою та яка стоїть на прогалинах і колізіях Закону України ''Про регулювання містобудівної діяльності''. Зареєстроване повідомлення на виконання будівельних робіт безпосередньо не використовується в державній реєстрації права власності, але є невід'ємною частиною оформлення документів на будинок, що побудовано. Також при не однократній подачі повідомлення існує реальний ризик перевірок інспекторами  з 2020 року Державної інспекції містобудування України, будівельного паспорту і земельної ділянки де розташоване будівництво, що законодавчо дозволено проводити під час реєстраційних дій в будівельному реєстрі та протягом 3 місяців після подачі на реєстрацію документації. Тому звертайтеся до наших фахівців, працюємо в місті Київ та Київській області.


Ціна дозволу на будівництво

Площа будинку, м2 Ціна, тис грн
до 100 9
до 150 10
до 200 12
до 250 14
до 300 16
до 500 18

Повна ціна узаконення можна самостійно обрахувати з умовами в статті ціна за узаконення будинку.


 
Дозвіл на будівництво
Дозвіл на будівництво
Повідомлення про початок будівельних робіт на підставі будівельного паспорту
Повідомлення про початок будівельних робіт  http://legalhome.com.ua/ua/