• 1

  Description slide 1

 • 2

  Description slide 2

 • 3

  Description slide 3

 • 4

  Description slide 4

Норми та правова база.

Встановлення меж земельної ділянки в Україні, в тому числі, в місті Київ й Київській області, регулюється визначеною нормативно-правовою базою, а саме: Земельним кодексом, Законом України "Про землеустрій", "Про Державний Земельний Кадастр" й проводиться в порядку інструкції за наказом №376 Державного комітету України із земельних ресурсів від 18.05.2010 року і полягає у винесенні в натуру меж земельної ділянки відповідно до координат довготи та широти в розробленій технічній документації. Аналізуючи відповідні нормативно-правові акти можна пояснити ці дії в якості терміну, через родо-видові ознаки.

Встановлення меж земельної ділянки - це установка межових знаків, із трьох можливих видів, шляхом виносу в натуру поворотних точок земельної ділянки у відповідності до координат довготи й широти, які фіксуються в технічній документації із землеустрою, об'єктами робіт можуть бути ділянки всіх категорій земель, окрім тих які передбачені для лінійних споруд, землях водного фонду, територіях де заборонено проводити земельні роботи.

Предмет діяльності, чи цільове використання по встановленню меж ділянки обмежується фактичною або юридичною необхідністю та може полягати:

1. У вирішенні конфліктів між власниками або орендарями сусідніх земель.

2. Визначення втрачених меж перед проведенням будівельних, ландшафтних робіт.

3. У формуванні нової земельної ділянки при розробці технічної документації.

Окремим джерелом права при вирішенні судових процесів по земельним питанням можуть бути рішення вищих судів або Європейського суду з прав людини.


Фактори встановлення меж.

Правова допустимість при встановленні меж земельної ділянки в натурі полягає в дотриманні спеціального законодавства, що в наслідку виконання буде достатнім і належним результатом робіт. Якщо детальніше описати суть діяльності, то туди будуть входити вимоги до визначення координат, gps приладдя, ролі власників сусідніх земельних ділянок, еталонності зразків межових знаків. В процесі визначення меж земельної ділянки дозволяється встановлення межових знаків з максимальною похибкою:

1. Для міста Київ та Севастополь 10 см.

2. В містах та селищах до 20 см.

3. В селах до 30 см.

4. За межами населених пунктів для ділянок площею 10 га 50 см. й більше 250 см.

В ході винесення в натуру меж земельної ділянки має дотримуватися вище зазначена спеціальна законодавча база й основні правила:

1.) Технічні вимоги до GNSS пристроїв і виставлення координат - обов'язкова періодична повірка gps.

2.) Процесуальний порядок винесення меж - здійснення лише та виключно за інструкцією.

3.) Права власників сусідніх земельних ділянок - право на погодження акту приймання-передачі межових знаків, права на добросусідство.

4.) Використовувати тільки законодавчо передбачені засоби - межові знаки встановленого зразку.

5.) Проводити землевпорядну діяльність виключно уповноваженим суб'єктом.

Виходячи з попереднього, при встановленні меж земельної ділянки в натурі існує вичерпний перелік умов, обставин за яких мають дотримуватися правила й вимоги проведення, первинним при визначенні меж є їх законність, дотримання формальних процедур і рамок поведінки.


Види встановлення меж ділянки.

Встановлення меж земельної ділянки в місті Київ та Київській області передбачає безпосередній виїзд на об'єкт з спеціальним геодезичним обладнанням, а саме GNSS приймачем та контроллером. Кожна оформлена земельна ділянка має заведену поземельну книгу в Державному Земельному Кадастрі, що включає технічну документацію в якій знаходиться інформація про семизначні координати ділянки й її поворотні точки в просторі. Встановлення меж земельної ділянки для міста Київ та Київської області має свої відмінності в системі координат та мінімальної похибки.

Варто мати уявлення, що встановлення меж земельної ділянки може відбуватися в двох основних ситуаціях:

1.) При виготовленні технічної документації й встановлення межових знаків для наступної реєстрації в ДЗК. (встановлення)

2.) При руйнуванні, втраті межових знаків або за бажанням власника земельної ділянки, коли існують сумніви про межі, конфлікти, особливо перед початком будівництва. (відновлення)

Коли виготовляється технічна документація, то встановлення меж ділянки не може бути окремим предметом оплати, оскільки цей процес є невід'ємним та обов'язковим, в інших випадках встановлення меж є окремою оплатною послугою.

При встановленні межових знаків мають попередньо повідомлятися власники суміжних земельних ділянок, не пізніше ніж за 5 днів до проведення робіт, шляхом надсилання листа з рекомендацією про вручення або якщо не відоме місце реєстрації власників, то відбувається публікація в місцевій газеті за два тижні, оскільки їхня присутність й підпис обов'язкові в акті про встановлення меж й передачу межових знаків. При відновленні межових знаків не потребується розробка технічної документації й погодження актом власників суміжних ділянок.

Тому, встановлення меж земельної ділянки має два значення, широке включає юридичну і фактичну площину, а відновлення лише фактичний аспект, що значно швидший по часу виконання й менший за розміром по ціновій політиці.


Складнощі встановлення меж.

Працюючи в будь-якому напрямку й отримуючи досвід звертаєш увагу на моменти, які зумовлюють більшу втрату часу при аналогічній роботі без цих факторів, тому якщо провести виокремлення складнощів при встановленні меж земельної ділянки, то вони будуть полягати в ландшафті, геометрії, розташуванні будівель і споруд, різної висотності, радіо-магнітних перешкодах, а саме:

1. Складний рельєф.

2. Не правильна форма, що відмінна від квадрату чи прямокутника.

3. Засадження деревами, іншою рослинністю, яка може завадити необхідного встановлення штативу геодезичного обладнання.

4. Положення поворотних точок в межах охоронних зон повітряних ліній електропередач понад 1 кВ, або високих крон дерев, що створюватимуть електромагнітні перешкоди для зв'язку з спутниками.

5. Забудовані місця знаходження контрольних координат.

Окремо слід звернути увагу, що в місті Київ похибка допустима лише в 10 см й при обставинах згаданих вище потрібно по декілька разів підряд виставляти поворотну точку, що в наслідку зумовить збільшення часових витрат й відповідно ціна за таких умов може переглядатися, але це ми повідомимо відразу перед роботою, якщо клієнт сам не розуміє що таке охоронні зони повітряних ліній електропередач й крони дерев вистою понад 2 метри.


Виконання та ціна.

Стандартний час виконання замовлення про фактичне встановлення меж земельної ділянки в місті Київ та Київській області складає 3 робочих дня, й можливе лише після 24 годин з моменту отримання цього завдання у випадках коли відсутня технічна документація на руках.

Перші дії при виїзді це звірка релевантності геодезичного обладнання й огляд об'єкта, наступним етапом проходить введення в контроллер необхідних координат поворотних точок, попереднє виставлення точок й повторна перевірка, після чого встановлюються межові знаки, в свою чергу межові знаки можуть бути трьох основних видів:

1. Який складається з декількох металевих частин й закріплюється за допомогою дюбеля.

2. Суцільна металева труба.

3. Дерев'яний стовп.

Встановлення меж земельної ділянки і межових знаків не може бути частішим ніж 1 метр між поворотними точками й не рідше 200 метрів, не встановлюються межові знаки на спільних поворотних точках з сусідніми ділянками, якщо вони збігаються в місцях положення. Зазвичай ми встановлюємо суцільну металеву трубу, однак якщо є сумніви щодо можливих підземних електромереж, то використовуємо дерев'яного зразка. Окремо дозволяється робити прив'язку лінійних промірів від поворотних точок до кутів будівель і споруд, але це в процесі розробки технічної документації.

Gnss обладнання для проведення геодезично-землевпорядних робіт коштує від 150 тисяч гривень та може бути таких марок і моделей: Leica виробник Швейцарія, Trimble країна походження Німеччина або США, Stonex із Італії. В більшості випадків використовуємо перевірений часом на практикою Trimlbe, який обов'язково проходить повірку для введення в експлуатацію, періодичну повірку не рідше ніж один раз в 1 рік, інспекційну, експертну повірку або повірку після проведення ремонту технічного засобу. Витрати часу-людини на повірку подібного геодезичного обладнання складають від 41-46, суб'єктами повірки можуть бути науково-дослідні інститути або інші приватні організації. В процесі повірки проводяться лабораторні дослідження з калібрування й встановлення похибок, які можуть сягати не більше ніж 5 %, тобто gps обладнання яке втрачає відповідність еталонним показниками менше ніж на 95% підлягає ремонту або утилізації. 

Вартість послуг встановлення меж земельної ділянки до 15 соток в 2020 році  з чотирма поворотними точками - складає 3500 грн, для кожної наступної точки 400 грн, в межах територіальності 30 км від м. Теремки в місті Київ, поза цими межами додатково на паливо 300-500 грн, якщо питання йде про приватизацію й оформлення ділянки, то у відповідному розділі є визначена ціна.